Ui ve Ux Arasındaki Fark Nedir?

UI tasarımı ile UX tasarımı arasında çok fazla örtüşme olsa da, bazı temel farklılıklar da vardır.

Günümüzde UX ve UI kavramları genellikle birlikte kullanılıyor. sıklıkla birbiri yerine kullanılmalarına rağmen aslında birbirlerinden çok farklı iki terimdir. Bu durumun genel sebebi ülkemizde web tasarım teknolojilerinin biraz geriden takip edilmesi olarak düşünülebilir. Ancak profesyonel bir tasarımcının UX ve UI tasarımın farkları nelerdir sorusunun cevaplarına hakim olması gerekir. UX ve UI tasarımın farklarını kısaca maddeleyelim:

  • Arayüzleri UI tasarım görsel açıdan daha iyi bir hâle getirirken UX tasarım kullanışlı bir hâle getirir bir web sitesinin bir bakışta ziyaretçisini etkilemesini UI tasarım sağlarken sayfaları arasında rahat/kolay dolaşmayı UX tasarım sağlar.
  • UI tasarım, yalnızca arayüzle ilgilidir. UX tasarım ise arayüzün yanı sıra ürünler ve hizmetler süresince de ortaya çıkar.
  • Tasarımlar, prototipleşme için birbirinden farklı kullanıma sahiptir. UI tasarımın odağında uygunluk varken UX tasarımda mantık daha ön plandadır. Bu durum, UI tasarımcılarının arayüze, UX tasarımcılarının arka plana odaklanmasından kaynaklanır. Bu doğrultuda denilebilir ki UI tasarım duygusal bağlar kurarken UX tasarım kullanıcının hedefine ulaşmasını kolaylaştırır.
  • Prototip aşamasındaki tasarımlar karşılaştırıldığında UI tasarımların çok renkli, UX tasarımların ise siyah, beyaz ve gri olmak üzere üç renkten oluştuğu görülür. Bu ayrım, örneğin, simge çubuklarında rahatlıkla görülebilir. UI tasarımlarda çubuğun gerçekçi hâle getirilmesi için harcanan enerji açıkça ortadadır. UX tasarımlarda ise tıklama öncesi ve sonrası olmak üzere renk değişikliği yapılması yeterli görülür.
  • Farklı rollere hizmet ettiklerinden UI ve UX tasarım yaparken tasarımcıların kullandıkları araçlar da birbirinden farklı olmak durumundadır. UI tasarımlar için örneğin Flinto, Principle, InVision; UX tasarımlar içinse örneğin Mockplus, Axure, Balsamiq gibi programlar tercih edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *